<
 
 
 
 
×
>
hide You are viewing an archived web page, collected at the request of Greenpeace International using Archive-It. This page was captured on 06:20:01 Oct 18, 2019, and is part of the Greenpeace Archive collection. The information on this web page may be out of date. See All versions of this archived page. Loading media information

Evropa musí začít regulovat plasty. Ve Středozemním moři tvoří 96 % odpadu

Tisková zpráva - 3 července, 2017
Dnes je Mezinárodní den bez plastových tašek, a česká pobočka Greenpeace se proto přidává k celoevropské iniciativě žádající změnu podmínek pro nakládání s odpady, a to především s těmi plastovými.

V rámci kampaně spouští Greenpeace petici za konec jednorázových plastů v Evropě a zároveň buduje silné protiplastové hnutí. Na stránkách www.plastjepast.cz naleznou lidé kromě elektronické výzvy určené evropským ministrům i tipy, jak se zbavit plastů v domácnosti, či odpovědi na nejrůznější otázky týkající se plastového znečištění.

“Recyklace plastů fatálně selhává. Nemůžeme spoléhat, že když třídíme, problém se tím vyřeší. Nejdříve musíme úplně zamezit vzniku zbytečného odpadu, případně vyrábět obaly, které se dají používat opakovaně. Až poté, co vyčerpáme tyto možnosti, přichází na řadu recyklace,” řekl tiskový mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.

Mary O and debris

Vliv Evropy je nejvíce vidět na Středozemním moři. Podle výzkumu Greenpeace Španělsko, který byl zveřejněn 8. června na Mezinárodní den oceánů, připadá 96 procent zkoumaného plovoucího odpadu na plasty. I v hloubkách přes 3000 metrů tvořil plastový odpad přes 90 procent vzorků vyzvednutých z mořského dna. Studie také upozornila na fakt, že přes 97 procent pevných částic, které ve Středozemním moři spolknou karety obecné, je z plastu.

Loď Greenpeace jménem Rainbow Warrior právě v těchto dnech brázdí vody Středozemního moře a zkoumá situaci v různých částech Středozemního moře. Cesta začala před necelým měsícem ve Španělsku a pokračuje přes Itálii, Chorvatsko a Řecko. Postupně se loď přesune až k břehům Bulharska do Černého moře, které je také plastovým odpadem zamořené.

Během této cesty se Rainbow Warrior zastavuje ve větších přístavních městech, kde se bude expertní tým potkávat s politiky, zvát na palubu veřejnost a spolupracovat na výzkumu s místními vědeckými institucemi. Cílem je zvýšit povědomí o množství v plastového odpadu ve Středozemním moři, které je podobné jako u tzv. plastových kontinentů. Středozemní moře je přitom důležité pro zachování biodiverzity, protože hostí 7,5 % všech známých mořských živočišných druhů.

Globální produkce plastových výrobků se v posledních letech dramaticky zvýšila. Největší podíl celosvětové poptávky po plastech tvoří obalové materiály (v Evropě je to 39,9 %), z nichž většina je jen na jedno použití, tedy například různé příbory, kelímky či sáčky. Odhaduje se, že plasty již nyní tvoří 60 až 80 % procent všech odpadků v mořích a oceánech, přičemž toto číslo stále stoupá. Plasty v oceánech ohrožují život dvěma způsoby. Zvířata jako ryby a ptáci je mohou nechtěně spolknout a buď se zadusit, nebo zajít na ucpaný trávicí trakt a podvýživu. Dalším problém je možnost uškrcení či udušení kvůli různým plastovým sáčkům či zbytkům rybářských sítí.

Současné aktivity Greenpeace jsou součástí většího hnutí Break Free from Plastic, které sdružuje různé organizace a kampaně, které si kladou za cíl prosadit budoucnost bez plastového znečištění.