<
 
 
 
 
×
>
hide You are viewing an archived web page, collected at the request of Greenpeace International using Archive-It. This page was captured on 13:38:39 Apr 01, 2020, and is part of the Greenpeace Archive collection. The information on this web page may be out of date. See All versions of this archived page. Loading media information

Lidé se škole v Horním Jiřetíně složili na solární panely. Tepelná čerpadla už tu mají

Tisková zpráva - 18 září, 2017
Základní a mateřská škola v Horním Jiřetíně brzy nainstaluje na střechu fotovoltaické panely. Složily se na ně stovky lidí v rámci sbírky Výzva pro Jiřetín, kterou zajišťovala ekologická organizace Greenpeace. Projekt podpořily i známé tváře - oblíbená herečka Simona Babčáková a režisér Břetislav Rychlík, který o severních Čechách a krajině kolem Horního Jiřetína natočil dva dokumenty.

V první části projektu, který odstartoval na konci května, se peníze vybíraly pomocí novinky - tzv. dárcovských výzev. Peníze tak pomáhali vybrat různí vyzyvatelé, kteří lákali dárce na různé sliby - že přestanou kouřit, že budou chodit bosi či že splní nějaký náročný sportovní výkon. Učitelský sbor z jiřetínské školy se například vzdal dárků na konci roku a místo nich poprosil rodiče o příspěvek. Zapojil se i starosta města Vladimír Buřt a ředitel Greenpeace Česká republika David Murphy, oba vybrali přes 10 tisíc korun. Na přání návštěvníků webu www.vyzvaprojiretin.cz později organizace přidala i možnost darovat napřímo klasickým způsobem.

Na cílovou částku 300 tisíc korun přispělo 920 dárců, minimální limit dokonce o 17 tisíc překročili. Všechny vybrané peníze budou použity na nákup a instalaci solárních panelů, organizace Greenpeace si za administraci žádné peníze nenechala, naopak nějaké finanční prostředky škole na projekt poskytla v rámci tzv. matchingu - tedy záměrnému zdvojnásobení příspěvků od dárců - v poslední fázi projektu.

Škola díky tomu získá fotovoltaický systém o instalovaném výkonu 10 kWh, kterým si bude vyrábět vlastní elektřinu. Už před zahájením výuky začala probíhat výměna uhelného kotle za tepelné čerpadlo. V těchto dnech škola pomalu startuje novou topnou sezónu a tepelná čerpadla jsou ve zkušebním režimu.

Jan Freidinger, koordinátor projektu Výzva pro Jiřetín, řekl:
“Škola se zbaví uhlí, které dlouhá léta ohrožovalo samotnou existenci Horního Jiřetína. Je to skvělá zpráva především pro budoucnost jiřetínských školáků a školaček i mladších dětí. Každá podobná instalace znamená pro ně větší jistotu, že nebudou vyhnáni ze svých domovů, které pak skončí pod rypadly uhlobaronů. Každá podobná instalace znamená snížení emisí skleníkových plynů, kvůli kterým mohou příští generace trpět drtivými dopady změny klimatu.”

Klára Křivánková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Jiřetín, řekla:
“Všichni máme velkou radost, že se podařilo vybrat cílovou částku, a chceme poděkovat všem, kteří nás podpořili. Společně s tepelnými čerpadly nám solární panely ušetří náklady na vytápění, v okolí školy pak nebude cítit zápach vycházející z komínu a zaparkovaná auta nebudou černá od sazí. Navíc žáci poznají fungování obnovitelných zdrojů přímo ve škole. V budoucnosti bychom rádi vylepšili vzhled střechy, která je hodně znečištěná od kouře. Chceme také vyčistit a zrenovovat sklepní prostory, kde je umístěn starý kotel na uhlí a uhelný sklad.”