<
 
 
 
 
×
>
hide You are viewing an archived web page, collected at the request of Greenpeace International using Archive-It. This page was captured on 09:07:13 Apr 04, 2020, and is part of the Greenpeace Archive collection. The information on this web page may be out of date. See All versions of this archived page. Loading media information

Vyjednávání TTIP - obchodní smlouvy století - nahrává šíbrům

Senátoři požadují větší transparentnost

Tisková zpráva - 11 dubna, 2016
Občané a nevládní organizace požadují, aby se změnil způsob, jakým se vyjednává úmluva TTIP mezi Evropskou unií a USA, které se také někdy přezdívá smlouva století. Mezi požadavky Výzvy na transparentnost vyjednávání TTIP patří průběžné a včasné zveřejňování prozatímně dohodnutých částí textu úmluvy TTIP, neomezený přístup k textům úmluvy pro poslance Evropského parlamentu a veřejný slib české vlády, že nepřistoupí na text, který by jakkoli oslaboval práva občanů a sociální, spotřebitelské či environmentální standardy. Důležitým požadavkem je také bod, aby úmluvu TTIP dostal na stůl český parlament, neboť ve hře je i otázka projednání smlouvy v režimu výlučné pravomoci EU.

11. dubna 2016

Kurýr přebírá petiční archy pro premiéra Sobotku.

 

Výzvu za transparentní vyjednávání TTIP podepsalo 4675 lidí. Aktivitu podpořili i senátoři Václav Láska a Libor Michálek a senátorka Ivana Cabrnochová, kteří hodlají hlídat transparentnost vyjednávání TTIP i to, aby národní zákonodárné sbory nebyly obcházeny.

Senátor Václav Láska říká:
„Navzdory tomu, jak rozsáhlou působnost tato mezinárodní dohoda má, se o ní téměř nemluví, přestože je TTIP ministerstvem zahraničí označována za ekonomické NATO. Domnívám se, že pro opravdu kvalitní mezinárodní dohodu je potřeba veškerá sporná témata, kterých se dotýká, důkladně probrat s veřejností a dohlédnout na to, aby veřejnost vůbec měla k potřebným informacím přístup.“

Proces vyjednávání TTIP byl v minulosti kritizován i evropskou ombudsmankou Emily O´Reily a v jeho průběhu se odhaluje řada případů lobbingu nadnárodního byznysu v neprospěch standardů dosažených na poli bezpečnosti potravin, práv spotřebitelů či regulace nebezpečných chemikálií.

Jan Freidinger z Greenpeace říká:
“TTIP ve skutečnosti není tolik o volném obchodu, ale spíše o posílení vlivu nadnárodních korporací na úkor lidí a přírody. Je o tom, aby obchodní a korporátní zájmy byly prosazeny na úkor veřejných služeb, lidského zdraví a životního prostředí. Proto vyzýváme Spojené státy i Evropskou komisi, aby jednaly v zájmu svých obyvatel, ne korporací, a nevyjednávaly smlouvu tajně za našimi zády.”

Vyjednávání TTIP provázejí v  Evropské unii i v USA kontroverze, neboť v zájmu hladkého obchodu a investic by měla zavést mnoho prvků nadřazujících zájmy byznysu zájmům veřejným. Jasným příkladem je návrh na zavedení speciálního arbitrážního tělesa pro žaloby firem na státy za překážky obchodu a investic nebo nevoleného orgánu regulatorní spolupráce, který by předjednával návrhy legislativy před volenými sbory. Tento soukromý právní systém je pak především advokáty a soudci považován za hrozbu demokratickým mechanismům.

Zastavení vyjednávání TTIP požaduje v rozsáhlé petiční akci přes 3,3 milionu Evropanů, před důsledky úmluvy varují spotřebitelská uskupení, environmentální organizace i ekonomové jako Joseph Stiglitz. V EU se šíří i iniciativy malých a středních podniků nebo stovek obcí (tzv. TTIP-free zóny).

 

Výzvu organizací Greenpeace a Iuridicum Remedium za transparentnost ve vyjednávání TTIP podpořily i tyto subjekty:

Alternativa 50+
Archeo Sever
Archetyp
Arnika
Asociace farmářských tržišť ČR
Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství
Dílna Eliáš
Ekumenická akademie
Fair Trade Česko
Hnutí DUHA
Konopa
Na Zemi
Semenec

 

Kontakty: 
Jan Freidinger, Greenpeace, tel. 734 620 843, e-mail: 
Helena Svatošová, Iuridicum Remedium, tel. 776 890 170, e-mail: 

Témata