<
 
 
 
 
×
>
hide You are viewing an archived web page, collected at the request of Greenpeace International using Archive-It. This page was captured on 20:22:07 Apr 16, 2020, and is part of the Greenpeace Archive collection. The information on this web page may be out of date. See All versions of this archived page. Loading media information
Yeni Rainbow Warrior

Yeni Rainbow Warrior

Yeni Rainbow Warrior, yıllar boyunca dünyanın herhangi bir yerinde eylem yapmamıza yardımcı olacak.

Rainbow Warrior II, 22 yıldır yılmadan ön sırada yürüttüğü kampanya çalışmalarından 16 Ağustos 2011'de emekliye ayrıldı.

1985'te bombalandıktan sonra ilk Rainbow Warrior'ın yerine geçen gemi Pasifik'teki nükleer denemelerin sonlandırılması için destek verdi. Kömür kanallarını bloke etti ve yok edici balık operasyonlarını durdurdu.

Çok gurur verici bir miras ve 14 Ekim 2011 de göreve başlayan 3. Rainbow Warrior daha önce hiç bir Greenpeace gemisinde görülmemiş şekilde donatıldı.

Yeni Rainbow Warrior

Neden kampanya gemisi inşa ettik?

Greenpeace, kırık dökük bir balıkçı teknesi ile ilk seferini gerçekleştirdiğinden beri, ihtiyaçlarını karşılamak için güvenilir olmayan tekneleri onardı. Üçüncü Rainbow Warrior ile ilk defa bunu değştirdik.

Bu gemi hızlı ve güvenilir

Yeni Rainbow Warrior bir çok endüstriyel gemi kadar hızlı, eylem botları ile dakikalar içinde göreve hazır, 3.5 metrelik dalgalarla boğuşurken bile. Bir helikopter pistine sahip, yani gökyüzünde de bir gözümüz var artık. Bu sayede, ortaya yasa dışı balık operasyonlarını belirleme şansımız çıkıyor.

Bir bilim üssü

Gemi ağırlığı 8 tona kadar olan ekipmanları taşıyabilecek şekilde, bilim insanlarının rahatça çalışabilmesi için dizayn edildi. Bilim araştırmalarına destek verirken dünyamızda neler olup bittiğine dair bir anlayış geliştirilmesine yardımcı oluyoruz.

Yüzen bir iletişim merkezi

Merkez iletişim sistemi ile yeni Rainbow Warrior, çevre suçlarının işlendiği bölgelerden dünya medyasına canlı yayın yapabiliyor.

Yeşil bir gemi için parlayan bir örnek

Yeni Rainbow Warrior'un mümkün olan en çevre dostu gemi olabilmesı için alanlarında uzman mühendislerle çalıştık.

Gemi öncelikle rüzgar gücü ile calışıyor. 55 metrelik direkleri aynı boyuttaki geleneksel direklerden çok daha fazla yol alabilir. Bu Rainbow Warrior büyüklüğündeki bir gemiye uygulanmış ilk tasarım.

Warrior, havanın el vermediği koşullarda devreye girecek elektrikli bir motora sahip. Fakat bunlar da sürdürülebilir bir mantıkla inşa edildi. Motorlardan gelen ısıyla su ve böylece kabinler de ısınıyor.

Deniz üzerindeki herhangi bir atığı bertaraf edebilmek için teknede 59 metre küp atık su depolanabiliyor. Ayrıca biyolojik bir arıtma sistemi kirli suyu temizleyip geri dönüştürebiliyor.

Yeni Rainbow Warrior'un çevreci kimliği

  • Enerji verimliliği için tasarlanmış özel gövde
  • Verimli ve yüksek hızda yol alabilmek için tasarlanmış direkler
  • Elektrikli sürüş sistemi
  • Çevreci gemi sınıfında yeşil pasaport
  • Biyolojik arıtma
  • Petrol ve diğer atıklar için merkez depo
  • Çevre dostu boya sistemi
  • Motor ısısını kullanarak sıcak su elde etme sistemi

Rainbow Warrior'u hazırlarken

Geminin inşasında yaşanan zorluklar bu işe girmiş herkes için çoktan kabul edilmişti. Mühendisler sadece yüksek teknolojiye sahip bir gemi inşa etmediler, aynı zamanda yüksek çevre standartlarına da sahip bir gemi inşa ettiler.

Polonya'da bulunan tersanede, 2010 yazından beri yapımı devam etti. 340 ton çelik, geminin donatıldığı Almanya Bremen yakınlarındaki Fasmmer tersanesinden transfer edildi.

2011 yılının, Temmuz ayının ilk günlerinde suya indi ve aynı yılın Ekim ayında Almanya Hamburg'tan resmi olarak sefere başladı.

Bir umut ışığı

Tüm Greenpeace gemileri özeldir fakat yeni Rainbow Warrior türünün ilk örneği. Kampanyalarımızda, her zaman kilit rolü oynayacak. Dünyanın her yerinde çevre suçlarına karşı tanıklık etmemizi ve harekete geçmemize imkan verecek.

Rainbow Warrior 1978'de suya indirildiğinden beri çevresel suçlara karşı mücadelede her zaman en ön sıradaydı. Gemi şiddetsiz doğrudan eylemin, dünya üzerindeki milyonlarca insana umut ışığı olmasına öncülük ediyor.

Kategoriler