<
 
 
 
 
×
>
hide You are viewing an archived web page, collected at the request of Greenpeace International using Archive-It. This page was captured on 21:22:07 Apr 18, 2020, and is part of the Greenpeace Archive collection. The information on this web page may be out of date. See All versions of this archived page. Loading media information

Greenpeace wymienia żarówki

Informacja prasowa - 19 maja, 2009
Aktywiści Greenpeace wymienili dziś 150 tradycyjnych żarówek na energooszczędne świetlówki kompaktowe w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Beskidzkiej 30 w Krakowie. Akcja ta jest częścią projektu o nazwie „Regeneracja”, którego celem jest przekonanie Polaków i władz samorządowych do wymiany tradycyjnych żarówek na energooszczędne. W ramach "Regeneracji" Greenpeace wymieni żarówki także w innych obiektach użyteczności publicznej. Następnym będzie Teatr Dramatyczny w Warszawie.

RE-generacja

RE-generacja

"Celem naszych działań jest promowanie efektywności energetycznej, która w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii może w 2050 roku zapewnić światu połowę zapotrzebowania na energię elektryczną. Zaczynamy od projektu, w którym promujemy energooszczędne świetlówki kompaktowe a w przyszłości zajmiemy się także promocją paneli słonecznych i innych ekologicznych sposobów wytwarzania prądu" , mówi Agata Zielińska, koordynatorka projektu.

Świetlówka energooszczędna zużywa 5 razy mniej energii niż tradycyjna żarówka, a świeci 10 razy dłużej. Zwykła żarówka tylko 5% energii przetwarza na światło, reszta marnuje się w postaci ciepła. Im więcej energii zostaje zużytej, tym więcej dwutlenku węgla dostaje się do atmosfery. Oczywiście wiąże się to też z większymi kosztami prądu dla gospodarstw domowych.

W Polsce świeci około 240 milionów żarówek. Tylko niewielki procent z nich to świetlówki kompaktowe, zwane potocznie energooszczędnymi. Tymczasem właśnie wymiana oświetlenia to jeden z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i jednocześnie zaoszczędzenie pieniędzy.

"Projekt ten, oprócz wymiaru czysto praktycznego, jakim jest redukcja emisji dwutlenku węgla, powstającego podczas produkcji energii, ma także na celu pokazanie politykom, że Polacy czują się odpowiedzialni za los ziemi i zaapelowanie do nich o odpowiedzialną politykę energetyczną. W Holandii dzięki podobnym działaniom udało się wymienić 100 tys. żarówek a akcję wsparł Premier. Chcielibyśmy aby w Polsce stało się podobnie", dodaje Zielińska

Z wyliczeń Greenpeace wynika, że wymiana połowy tradycyjnych żarówek używanych w Polsce na świetlówki kompaktowe pozwoliłaby na oszczędności rzędu 3 miliardów złotych rocznie na rachunkach za prąd. Natomiast oszczędność energii uzyskana dzięki takiej wymianie pozwoliłaby na zamknięcie średniej wielkości elektrowni węglowej.