<
 
 
 
 
×
>
hide You are viewing an archived web page, collected at the request of Greenpeace International using Archive-It. This page was captured on 21:00:37 Apr 22, 2020, and is part of the Greenpeace Archive collection. The information on this web page may be out of date. See All versions of this archived page. Loading media information

Akkuyu’da güneşli günler!

Yorum ekle
Haber - 14 Kasım, 2010
Greenpeace Akdeniz’in, yenilenebilir enerjilerin ihmal edilen potansiyeline dikkat çekmek için Mersin Akkuyu’da kurduğu güneş panellerinin açılışı gerçekleşti. Büyükeceli Camisi artık güneşle aydınlanıyor.

Büyükeceli Camisi artık güneşle aydınlanıyor

Greenpeace Akdeniz’in, Akkuyu’nun yanı başındaki Büyükeceli Beldesi camisine kurduğu güneş enerjisi sisteminin açılışı bugün yapıldı. Açılışın ardından, güneş enerjisi kullanılarak sıkılan portakal suları dağıtıldı.

Güneş Enerjisi Sanayicileri Derneği [GENSED]’in teknik desteğiyle geliştirilen proje kapsamında yöre halkını güneş enerjisi sitemleri konusunda bilgilendirme çalışmaları yapıldı, yenilenebilir enerjiler hakkında söyleşiler gerçekleşti. Meclis önünde nükleere karşı geldikleri için yargılanan eylemciler ve geleceği güneşte gören gönüllüler de on gün süren proje boyunca Akkuyu’da, yöre halkıyla diyalog halinde çalıştı.

Maliyeti Greenpeace tarafından karşılanan sistem 2,25 kW kurulu güç kapasitesinde ve caminin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek durumda.

Yenilenebilir enerjiler 8 kat daha fazla istihdam yaratıyor

Greenpeace Akdeniz Proje Koordinatörü Alidost Numan, “Güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları enerji ihtiyacımızı doğayla barışık, bizim ve gelecek nesillerin sağlığını tehdit etmeden karşılamamız için yeterli. Hükümet ise kirli, tehlikeli ve pahalı bir nükleer santral ile Büyükeceli’nin ve tüm Türkiye’nin geleceğini karartmayı göze alıyor. Nükleer santral planlarıyla ekonomisi çökertilmiş Akkuyu’da hâlâ bir nükleer santral yok. Ancak bugünden itibaren Büyükeceli Camisi’nin panelleri güneşten tertemiz enerji üretmeye başlayacak. Hükümet enerji konusunda izlediği yıkım politikasını terk edip hepimizin geleceği için bir an evvel sürdürülebilir çözümlere yönelmelidir. Maalesef, bu hafta Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda temiz enerjilerin önünü açacak değişiklikler tam TBMM’de görüşülmek üzereyken kapalı kapılar ardında bir müdahaleyle gündem dışına itilerek bilinmez bir tarihe erteledi” dedi.

Büyükeceli Camisi artık güneşle aydınlanıyor

Yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği çözümleri nükleer enerjinin tam sekiz katı daha fazla istihdam sağlıyor. Güneş ise en çok istihdam yaratan saha; hükümet bu santrali inşa edeceğine aynı güçte fotovoltaik güneş sistemlerine teşvik verse 120 bin yeni, temiz, vasıflı iş yaratılacak. Doğamızı, geleceğimizi ve refahımızın yaygınlaşmasını düşünerek acilen enerji politikamızı yenilenebilir enerjilerin önünü açmak üzere değiştirmeliyiz.

Açılışa Mersin Nükleer Karşıtı Platform ve GENSED de katıldı

Açılışta konuşan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Sabahat Arslan da “Rusya’nın tamamen sahip olacağı teknolojisi, hammaddesi ve çalışacak tüm personelin Rusya’dan sağlanacak olan bu nükleer santral, ülkemizin ekonomik ve sosyal geleceğini tehdit edecektir. Nükleer santralin ve nükleer atıkların yayacağı radyasyon ve diğer ağır metaller bölgemizde tarıma ve turizme çok büyük darbe vuracak ve sağlığımızı bozacaktır. Akkuyu’dan hükümete sesleniyoruz. Ülkemizi nükleer maceraya sürüklemeyiniz. Bizler ülkemizde nükleer santral kurulmasına, ülkemizin nükleer çöplük olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Fotoğraflar: Alper Tunga Çatal