<
 
 
 
 
×
>
hide You are viewing an archived web page, collected at the request of Greenpeace International using Archive-It. This page was captured on 18:48:12 Apr 24, 2020, and is part of the Greenpeace Archive collection. The information on this web page may be out of date. See All versions of this archived page. Loading media information GÜNCELLEME (29 KASIM):
Başardık! ZARA ürünlerini zehirli kimyasallardan arındırıyor. Devamını oku...
 

ZARA’nın kirli sırrı

ZARA’nın zehirli kimyasallara bağımlılığı

ZARA çevreyi kirletmeden de modaya uyabilir

ZARA’yı detoxlamak için kampanyamıza katılın

Moda kurbanı olmayın

Giyim markası ZARA’nın sattığı ürünlerin zehirli kimyasallar içerdiği ortaya çıktı. Hormon çalışmasını bozan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olan bu kimyasallar, dünyanın pek çok yerindeki su kanallarına bırakılıyor. Ayrıca ZARA’da satılan giysilerde kullanılan boyalarda da kanserojen etkili kimyasalların izlerine de rastlandı.

Bizce, çevre suçu işlemeden de modaya uygun giyinmek mümkün. H&M; ve Marks and Spencer gibi büyük markalar, tedarik zincirlerini zehirli kimyasallardan arındıracaklarının sözünü verdiler bile. Buna rağmen dünyanın en büyük perakende satıcısı olan ZARA, sessizliğini koruyor.

Kampanya hakkında daha fazla bilgi

Greenpeace dünyanın dört bir yanında, tekstil sektörünün hem üretim sürecinde hem de üretim sonrasında ürünlerin yıkanması sonucu ortaya kimyasalların önüne geçmek için bir kampanya yürütüyor. Çünkü bu kimyasallar hem dünyanın pek çok ülkesinde nehirlere hem de su kanallarına karışıyor. 2011 yılında başlatılan Detox kampanyası, nehirleri ve su kanallarını kirleten tekstil üretim tesisleriyle dünyanın önde gelen giyim markaları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmıştı.

Nike, Adidas, Puma, H&M;, Marks&Spencer;, C&A; ve Li-Ning gibi büyük markalar, tüketicilerin, destekçilerin ve moda takipçilerinin baskıları sonucunda, ürünlerini zehirli kimyasallardan arındırma sözü verdiler.

Dünyanın bir numaralı giyim markalarından biri olan ZARA da dahil olmak üzere, tekstil sektöründeki tüm firmaların durumun ciddiyeti karşısında harekete geçmesini ve zehirli kimyasallardan arınmasını bekliyoruz. Gücü ve itibarı nedeniyle ZARA, moda endüstrisini zehirli kimyasallardan arındırma konusunda çok önemli bir konumda yer alıyor. ZARA’nın ürünleri üzerinde yaptığımız testlerde, kimisi kullanılan boyalardan kaynaklanan kanserojen maddeler olmak üzere, zehirli kimyasalların izlerine rastladık. ZARA’nın şu anki haliyle sorunun bir parçası olduğu çok açık.

Ama ZARA, temiz alternatiflere geçiş yaparak, çözümün bir parçası olmayı da seçebilir. ZARA’yı zehirli kimyasallardan arınmaya ikna etmek için Detox kampanyamıza katıl.

HAREKETE GEÇ!